EATON XTAE015B10U010 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VAC | BH8FXM
EATON XTAE015B10U010 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 15 A, 24 V 50 Hz, 1No, B Frame, 45 mm, 6-10 A
Item: BH8FXMModel: XTAE015B10U010
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)