EATON XTAE115G00W150 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 42/48 VAC | BH8NER
EATON XTAE115G00W150 Electronic Motor Starter, 115 A, 42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz, G Frame, 90 mm, 120-150 A
Item: BH8NERModel: XTAE115G00W150
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 115A
Coil Voltage 42V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame G
Frame Size 90 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)