EATON XTAE015B10L3E008 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 380/440 VAC | BH8FRD
EATON XTAE015B10L3E008 Electronic Motor Starter, 15 A, 380-440 V, 50/60 Hz, 1No, B Frame, 45 mm, 1.6-8 A C396
Item: BH8FRDModel: XTAE015B10L3E008
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 380-440V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)