EATON XTAE115G00AD150 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 120 VDC | BH8NDC
EATON XTAE115G00AD150 Electronic Motor Starter, 115 A, 110-130 Vdc, 0No-0Nc, G Frame, 90 mm, 120-150 A
Item: BH8NDCModel: XTAE115G00AD150
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 115A
Coil Voltage 110-130V DC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame G
Frame Size 90 mm
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)