EATON XTAE015B01W001 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 42/48 VAC | BH8FEU
EATON XTAE015B01W001 Electronic Motor Starter, 15 A, 42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 0.6-1 A
Item: BH8FEUModel: XTAE015B01W001
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 42V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)