EATON XTAE065D00F057 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 230 VAC | BH8MLW
EATON XTAE065D00F057 Electronic Motor Starter, 65 A, 230 V 50 Hz, 0No-0Nc, D Frame, 55 mm, 40-57 A
Item: BH8MLWModel: XTAE065D00F057
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Coil Voltage 230V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)