EATON XTAE170G00TD035 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VDC | BH8NNQ
EATON XTAE170G00TD035 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 170 A, 24-27 Vdc, G Frame, 90 mm, 25-35 A
Item: BH8NNQModel: XTAE170G00TD035
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 170A
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame G
Frame Size 90 mm
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)