EATON XTAE012B01Y3E008 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 48 VAC | BH8DWU
EATON XTAE012B01Y3E008 Electronic Motor Starter, 12 A, 48 V 50 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 1.6-8 A C396
Item: BH8DWUModel: XTAE012B01Y3E008
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 48V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)