EATON XTAE012B01Y012 IEC Starter | BH8DWB
EATON XTAE012B01Y012 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 48 V 50 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 9-12 A
Item: BH8DWBModel: XTAE012B01Y012
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 48V AC
Contact Configuration 1 NC
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)