Item: CQ4KYYModel: BULK-RS-SBR75-246Cross Ref: 785KY4
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Excellent
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 75A
Elongation 200%
Grade Standard
Length 12 ft.
Material SBR
Max. Temp. 200°F
Min. Temp. -45°F
Oil Resistance Poor
Shape Roll
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 800 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"