EATON TMR5N08240 Tmr5 Time Delay Relays, Octal Style Terminals, 8 Pins, On Delay | BH7TBF
EATON TMR5N08240 Timing Relay, 0.6 to 60 Sec Setting, 240 VAC/VDC, 8 Pin, Dpdt Contact
Item: BH7TBFModel: TMR5N08240
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Time Delay Relay
Contact Configuration DPDT
Dielectric Strength 2000V
Height 2 2/5"
Input Voltage 240V AC/DC
Length 3 1/2"
Mfr. Series TMR5 Series
Number Of Pins 8
Operating Mode On Delay
Prod Load Amps 10A
Terminals Octal
Time Delay 0.6 sec. to 60 sec.
Type Timing Relay
Width 1.7"