EATON TMR5F15240 Tmr5 Time Delay Relays, Octal Style Terminals, 11 Pins | BH7RYP
EATON TMR5F15240 Timing Relay, 0.3-30 Minute Setting, 240 VAC/VDC, 11 Pin, DPDT Contact
Item: BH7RYPModel: TMR5F15240
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Time Delay Relay
Contact Configuration DPDT
Dielectric Strength 2000V
Height 2 2/5"
Input Voltage 240V AC/DC
Length 3 1/2"
Mfr. Series TMR5 Series
Number Of Pins 11
Operating Mode OFF Delay (Control Switch Trigger)
Prod Load Amps 10A
Terminals Octal
Time Delay 0.3 min. to 30 min.
Type Timing Relay
Width 1.7"