EATON TMR5C08240 Tmr5 Time Delay Relays, Octal Style Terminals, 11 Pins, Single Shot | BH7RWQ
EATON TMR5C08240 Timing Relay, 0.6 to 60 Sec Setting, 240 VAC/VDC, 11 Pin, Dpdt Contact
Item: BH7RWQModel: TMR5C08240
In Stock
Get it by Friday, May 22
Contact Configuration DPDT
Dielectric Strength 2000V
Height 2 2/5"
Input Voltage 240V AC/DC
Prod Load Amps 10A
Terminals Octal
Time Delay 0.6 sec. to 60 sec.
Type Timing Relay
Width 1.7"