EATON PDG11M0100TFFJ Circuit Breaker, 100A, 65 kA at 480V AC, Fixed | CH9WJJ 61HT29
EATON PDG11M0100TFFJ Circuit Breaker, 100A, 65 kA at 480V AC, Fixed
Item: CH9WJJModel: PDG11M0100TFFJCross Ref: 61HT29
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Ac Voltage Rating 600V AC
Amps 100A
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 2.99"
For Use With Power Defense
Frame Size 125A/FRAME 1
Height 5 1/2"
Instantaneous Trip Fixed
Max. Operating Temp. 158°F
Max. Wire Size 3/0 AWG
Maximum Air Rating 65 Ka @ 480V Ac
Min. Operating Temp. -4°F
Min. Wire Size 14 AWG
Number Of Poles 1
Phase Three
Phase Connection A
Terminal Connection Standard Line And Load Lugs
Trip Type Thermo Magnetic
Width 1"