EATON PDG11M0080TFFJ Circuit Breaker, 80A, 65 kA at 480V AC, Fixed | CH9WJU 61HT27
EATON PDG11M0080TFFJ Circuit Breaker, 80 A, 65 kA at 480 VAC, Fixed, A, Std Line and Load Lugs, Std
Item: CH9WJUModel: PDG11M0080TFFJCross Ref: 61HT27
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Ac Voltage Rating 600V AC
Amps 80A
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 2.99"
For Use With Power Defense
Frame Size 125A/FRAME 1
Height 5 1/2"
Instantaneous Trip Fixed
Max. Operating Temp. 158°F
Max. Wire Size 3/0 AWG
Maximum Air Rating 65 Ka @ 480V Ac
Min. Operating Temp. -4°F
Min. Wire Size 14 AWG
Number Of Poles 1
Phase Three
Phase Connection A
Terminal Connection Standard Line And Load Lugs
Trip Type Thermo Magnetic
Width 1"