EATON NBDC31200MW Classic Complete Molded Case Circuit Breaker, Nb, Complete Breaker | BH6AGT
EATON NBDC31200MW Molded Case Circuit Breaker, Nb Type, Magnetic Only Trip Type, 3-Pole, 1200A, 600 Vac
Item: BH6AGTModel: NBDC31200MW
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 1200A
Circuit Breaker Type NB
Class V DC
Height 8 1/4"
Interrupt Rating 50 kAIC at 600V AC
Length 5 1/2"
Number Of Poles 3
Terminals Without Terminals
Trip Type Magnetic Only
Voltage 600V AC