EATON NB3800PW Molded Case Circuit Breaker, 3000-6000A Trip Rating, 3-Pole, 800A, 600 Vac, 250 Vdc
Item: BH6AFYModel: NB3800PW
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 800A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type NB
Height 8 1/4"
Interrupt Rating 200 kAIC at 600V AC, 100 kAIC at 250V DC
Length 5 1/2"
Line Pressure
Magnetic Trip Range 3000-6000A
Number Of Poles 3
Prod Load Pressure
Terminals Without Terminals
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 600V AC/250V DC