EATON N48M28F4916 Nonlinear Ventilated Transformer, 60 Hz, 150 KVA, 480 DeltaV, 208Y/120 VAC, 3-Phase
€22,059.69 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Transformer |
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 944 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Height | 60" |
| Insulation | 220 AAC |
| Kva Rating | 150 kVA |
| Length | 33 1/2" |
| Modification 1 | Electrostatic Shield |
| Mounting | Floor Or Wall |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 2 |
| Notes | 10 CFR Part 431 (2016) Efficient |
| Phase | 3 |
| Primary Voltage | 480V |
| Secondary Voltage | 208Y/120V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-Factor 13 |
| Tap Size | 2 At +2.5%, 4 At -2.5% |
| Temp. Rise | 115°C |
| Type | Energy-efficient Ventilated Transformer |
| Voltage Rating | 120/208-480V AC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Weathershield | WS61 |
| Wiring Connection | 283B |
Product Variants
| Model | Material | Height | Primary Voltage | Secondary Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT10P11S1516 | - | 31.3" | 120/240V | 120/240V | €3,510.94 | |
| HT20P11B2516CU | - | 37.59" | 240/480V | 120/240V | €7,342.59 | |
| HT20P11B1516 | - | 31.3" | 240/480V | 120/240V | €3,916.30 | |
| HT20P11B7516 | - | 62 22/25" | 240/480V | 120/240V | €10,316.00 | |
| HT20P11B7516CU | - | 62 22/25" | 240/480V | 120/240V | €16,014.12 | |
| HT20P11F05 | - | 30 1/4" | 240/480V | 120/240V | €4,475.28 | |
| HT20P11F5016CU | - | 42.03" | 240/480V | 120/240V | €10,364.27 |
Explore Products
- NIBCO C603 11/4 Adapter Wrot Copper C x Fnpt 1-1/4 Inch
- MAIN FILTER INC. MF0850324 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 12.91 Inch Height
- MILWAUKEE VALVE 1169 - 200 Gate Valve, Bronze, Rising Stem, 2 Inch Valve Size
- BALDOR / DODGE P2X1-7/16 BK2 Split Taper Bushing
- TOUGH GUY 3HHD8 Extension Rod, Aluminum Rod, Male Thread One End, Female Other
- NUMATICS 3FCTN Flow Control Valve, Swivel, 3/8 Inch NPT, 3/8 Inch NPT, 3-20/87 Inch Length
- GATES E2MR-560-04 Round Tooth Timing Belt, 0.079 Inch Pitch, 280 Teeth
- REGAL 050471AM95 End Mill With AlTiN Coated, Single End, 13/32 Inch Dia., 2-11/16 Inch Length, 4 Flutes
Explore More
- KEYSHAFT
- Hose Crimpers
- Specialty Flashlights
- Diamond Saw Blades
- Flange Coupling Kit
- Machine Tool Pump Mounting Bracket
- CONDOR General Purpose Gloves, Yellow/Black, Abrasion Level 3
- MCR SAFETY NXG Work Gloves, Black
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 208V Delta Primary Volts, 208Y/120 Secondary Volts
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Media Bottles
- RUBBERMAID BRUTE Utility Container
- ZSI-FOSTER Gamma Xtreme, Dampening Pads
- HOFFMAN Type 4 Continous Hinge 3 Point Latch Wall Mount Enclosures
- REGAL Extension Hand Taps, Bottom, HSS, TiN
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON N48M28F4916 Nonlinear Ventilated Transformer, 60 Hz, 150 KVA, 480 DeltaV, 208Y/120 VAC, 3-Phase
€22,059.69 /unit


