EATON LGU340033G G Electronic Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg, Digitrip 310 Rms | BH4PGG
EATON LGU340033G Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Electronic Ls Trip, 3-Pole, 400A, Line And Load
Item: BH4PGGModel: LGU340033G
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 400A
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 5 12/25"
Interrupt Rating 150 kAIC at 480V AC, 65 kAIC at 600V AC, 200 kAIC at 240V AC
Length 4.09"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 3
Rating 80% Rated