EATON LGC325033G G Mccb: Lg Frame, 250A | BH4LLD
EATON LGC325033G Molded Case Circuit Breaker, Lg Frame, 250A, 3-Pole, 310+ Electronic Ls
Item: BH4LLDModel: LGC325033G
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type LG
Frame LG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 5 12/25"
Interrupt Rating 200 kAIC at 240V AC, 100 kAIC at 480V AC, 50 kAIC at 600V AC
Length 4.09"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 3
Rating 80% Rated