EATON LGSDC3350FAG Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, 3-Pole, 350A, 600 Vac, 50 Kaic At 600 Vac
Get it by Friday, Apr 10
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 350A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete Breaker |
| Circuit Breaker Type | LG |
| Class | V DC |
| Frame | LG |
| Height | 5 12/25" |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 600V AC |
| Length | 4.09" |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | 3 |
| Terminals | Line And Load |
| Trip Type | Fixed Thermal, Adjustable Magnetic |
| Voltage | 600V AC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 5 12/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.2 |
| Ship height (cm) | 13.92 |
| Ship length (cm) | 10.39 |
| Ship width (cm) | 13.92 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Circuit Breaker Type | Number Of Poles | Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| LGSDC3250FAG | LG | 3 | - | - | RFQ
|
| LGSDC3300FAG | LG | 3 | 600V AC | - | RFQ
|
| LGSDC3350FAW | LG | 3 | 600V AC | - | RFQ
|
| LGSDC3300FAW | LG | 3 | 600V AC | - | RFQ
|
| LGSDC3250FAW | LG | 3 | - | - | RFQ
|
| LGSDC3600FAG | LG | 3 | 600V AC | €19,803.64 | |
| LGSDC3500FAG | LG | 3 | 600V AC | - | RFQ
|
Explore Products
- EATON XTAR040D11A5G100 Reversing Electronic Motor Starter, 40 A, Top-Mounted, 110-120 V, 50/60 Hz, D Frame, 55 Mm
- ANVIL 0500112123 Eye Rod, Right Hand Thread, 5/8 Inch Rod Size (a), 8 Inch Length
- NEWCO 963ZM04X14
- EATON XTAR018C21RDP24 Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 12 Vdc, 2No-2No, C Frame, 45 mm, 0.16-0.24 A
- HUMBOLDT H-2987.14 Hammer Mass
- T&S B-0545-F20 Swivel/Rigid Gooseneck, Plain End Outlet, With 2.2 GPM Flow Disc
- T&S 5F-8DLS12-F15 Deck Mount Mixing Faucet With 12 1/8 Inch Swing Nozzle, 8 Inch Size, 1.5 Gpm Aerator
- NEWCO 933ZM06X025
Explore More
- KEYSHAFT
- Combination Wrench Sets
- Dock Plates and Boards
- Roofing Nails
- Scroll Saw Blades
- Manual Drain Cleaners
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 5H, Metric Fine
- CONDOR High Visibility Orange Palm Gloves
- CONDOR 3 Piece Rainsuit With Detachable Hood, PVC, 13.8 mil Thick, Yellow
- ANVIL C130 Series Cable Couplings
- STRONG HOLD Shelving Unit
- WESTWARD Palette Knives
- MARTIN SPROCKET Standard Duty M-H40 Bushed Drum Pulleys
- STAFFORD MFG Solution Series, Accu Clamp One Piece Split Steel Threaded Shaft Collars
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON LGSDC3350FAG Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, 3-Pole, 350A, 600 Vac, 50 Kaic At 600 Vac
