EATON LGS363038W Molded Case Circuit Breaker, Electronic Alsi Trip, 3-Pole, 630A, 600 Vac
Get it by Tuesday, Apr 14
€23,120.21 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 630A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete Breaker |
| Circuit Breaker Type | LG |
| Frame | LG |
| Height | 5 12/25" |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 600V AC, 85 kAIC at 240V AC, 50 kAIC at 415/480V AC |
| Length | 5 12/25" |
| Notes | LG Breaker Is HACR Rated |
| Number Of Poles | 3 |
| Terminals | Without Terminals |
| Trip Type | Electronic ALSI |
| Voltage | 600V AC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 5 12/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.89 |
| Ship height (cm) | 13.92 |
| Ship length (cm) | 13.92 |
| Ship width (cm) | 13.92 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Voltage | Circuit Breaker Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| LGC325032G | 3 | - | LG | - | RFQ
|
| LGC325032W | 3 | - | LG | €21,996.61 | |
| LGC325033G | 3 | - | LG | €9,943.79 | |
| LGC325032B20G | - | - | LG | €11,056.31 | |
| LGC325035B20G | 3 | - | LG | €12,030.52 | |
| LGC325033B20G | 3 | - | LG | - | RFQ
|
| LGC325032ZGG | 3 | - | LG | €10,485.61 |
Explore Products
- DYNABRADE 96221 Swivel Hose, 1/4 Inch Dia
- STA-KON A86U Non-Insulated Ring Terminal, 22-16 AWG Wire Size
- APPLETON ELECTRIC AFU0333-66 Emergency Cable Pull Switch, 15A, 120/240/480/600V AC, Actuator
- COOPER B-LINE N224HDG Spring Nut, Hot Dipped Galvanized, 250/300 lbs. Strength, 3/8-16 Inch Thread Size
- PASS AND SEYMOUR LS1000-W Incandescent Slide Dimmer, 120V, White
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QSB101IV Shelf Bin, 11 5/8 in Overall Length, 4 1/8 x 4 Inch, Beige, Nestable
- NILFISK 107400564 Filter HEPA Efficiency
Explore More
- KEYSHAFT
- Sink Pump Systems
- Drill Bit Cases Cabinets
- Grooved Pins
- Three Phase Transformers
- Manual Motor Protectors
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, UNF, 3B
- IRONCLAD Kong Original Gloves
- JOHN GUEST Speedfit Elbows
- YELLOW JACKET FlexFlow Adapters
- ANVIL AS793 Series Close Angle Connectors, 4-Hole
- LASCO Reducing Male Adapter
- SPEARS VALVES Double Containment 90 Deg. Elbows CPVC Schedule 80 x CPVC Schedule 80
- REGAL Met-Flo Series Thread Forming Taps, HSS, TiALN
- NIBCO S-FP-600A Series Ball Valves, Brass, Two-Piece, Full Port, C x C
- NIBCO W-920-W-LF Series Check Valves, Lead-Free, Class 125, Wafer Style, Buna-N Seat
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON LGS363038W Molded Case Circuit Breaker, Electronic Alsi Trip, 3-Pole, 630A, 600 Vac
€23,120.21 /unit
