EATON LGS360039B22G Molded Case Circuit Breaker, Electronic Alsig Trip, 3-Pole, 600A, 600 Vac
Get it by Tuesday, Apr 14
€11,396.49 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Alarm Lockout | Ground Fault Alarm Without Right-Hand Trip |
| Amperage Rating | 600A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete Breaker |
| Circuit Breaker Type | LG |
| Frame | LG |
| Height | 5 12/25" |
| Interrupt Rating | 85 kAIC at 240V AC, 25 kAIC at 600V AC, 50 kAIC at 415/480V AC |
| Length | 5 12/25" |
| Mounting Hardware | Metric |
| Notes | LG Breaker Is HACR Rated |
| Number Of Poles | 3 |
| Terminals | Line And Load |
| Trip Type | Electronic ALSIG |
| Voltage | 600V AC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 5 12/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.2 |
| Ship height (cm) | 13.92 |
| Ship length (cm) | 13.92 |
| Ship width (cm) | 13.92 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Voltage | Circuit Breaker Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| LGC325032G | 3 | - | LG | - | RFQ
|
| LGC325032W | 3 | - | LG | €21,996.61 | |
| LGC325033G | 3 | - | LG | €9,943.79 | |
| LGC325032B20G | - | - | LG | €11,056.31 | |
| LGC325035B20G | 3 | - | LG | €12,030.52 | |
| LGC325033B20G | 3 | - | LG | - | RFQ
|
| LGC325032ZGG | 3 | - | LG | €10,485.61 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 141230670 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.3067 Inch Size
- SPECTROLINE TP-3380-0008
- REGAL 007065AS53 Spiral Point Tap, 5/16-18 Size, H4 Limit, 3 Flutes, Plug With Nitride & Steam Oxide
- GENERAL PIPE CLEANERS 120090 25HE1A-DH Cable, With Down Head, 5/16 Inch Size, 25 Feet Length
- AMERICRAFT MANUFACTURING HZL-18 Mounting Bracket, Horizontal
- BRADY 87117 Numbered Tag, Brass, 1 1/2 Inch Dia, Cold Water Return, 426-450, Brass, 0.04 Inch Thick
- BEHRINGER SYSTEMS ST61900-SP BEHRINGER PIPE SYSTEMS ST61900-SP
- MAIN FILTER INC. MF0606651 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 7.83 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Light Curtains
- Wall Shelves
- Escape Hoods and Respirators
- Spotlights
- Aluminum Foil Rolls
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Fine
- ANSELL 37-165 Alphatec Solvex Versatile Heavy Duty Nitrile Gloves
- VIEGA PROPRESS XL-C 45 Degree Elbow, Press x Press
- ANVIL C160 Series Cable Toggles
- ANVIL 140 Series Machine Threaded Rods, Threaded Both Ends
- MARS AIR SYSTEMS Ep Series, Air Curtain
- PASS AND SEYMOUR Hard Use Weather Resistant Receptacles
- ALL GEAR Blue Craze II Arborist Climbing Lines
- CASH VALVE Bonnets
- MERSEN FERRAZ Fuse Clips For PC Boards
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON LGS360039B22G Molded Case Circuit Breaker, Electronic Alsig Trip, 3-Pole, 600A, 600 Vac
€11,396.49 /unit
