EATON LGE363036B22ZGE Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Electronic Lsig Trip, 3-Pole, 630A, 600 Vac
Get it by Tuesday, Apr 14
€22,696.70 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Alarm Lockout | Ground Fault Alarm Without Right-Hand Trip |
| Amperage Rating | 630A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete Breaker |
| Circuit Breaker Type | LG |
| Communication | Zone Selective Interlock |
| Frame | LG |
| Height | 5 12/25" |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 480V AC, 35 kAIC at 415V AC |
| Length | 5 12/25" |
| Notes | LG Breaker Is HACR Rated |
| Number Of Poles | 3 |
| Terminals | Line And Load End Caps |
| Trip Type | Electronic LSIG |
| Voltage | 600V AC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 5 12/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.2 |
| Ship height (cm) | 13.92 |
| Ship length (cm) | 13.92 |
| Ship width (cm) | 13.92 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Voltage | Circuit Breaker Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| LGC325032G | 3 | - | LG | - | RFQ
|
| LGC325032W | 3 | - | LG | €21,996.61 | |
| LGC325033G | 3 | - | LG | €9,943.79 | |
| LGC325032B20G | - | - | LG | €11,056.31 | |
| LGC325035B20G | 3 | - | LG | €12,030.52 | |
| LGC325033B20G | 3 | - | LG | - | RFQ
|
| LGC325032ZGG | 3 | - | LG | €10,485.61 |
Explore Products
- TECHNIKS 01620-11/32 Collet, Round Face, 11/32 Inch Size
- APPROVED VENDOR 4MJT3 Return Air Filter Grille 20 x 14 Inch White
- APPROVED VENDOR 45987 Fully Threaded Stud, 1/2 In - 13 Thread Size, SS, 3 In Lg., Gr. 316, Plain
- MAIN FILTER INC. MF0318708 0110D010BH Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 6.18 Inch Height
- STEEL CITY FPT445-SW-IVY Flush Base Unit, 3 In Drill Size, With Ivy Non-Metallic Cover With 7 In Dia
- TB WOODS AJ20A1716 Disc Coupling Hub, Aj20-A X 1 Size
- MAIN FILTER INC. MF0366673 0063RN010BNHC Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 6.26 Inch Height
- VERMONT GAGE 141145860 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.4586 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Laboratory Heating Mantles
- Winch Bars
- Air Conditioner Compressors
- Gauge Guards
- Pulsation Dampener
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White/Orange/Green, 15 Inch Length
- KRYTOX GPL 204 Series Standard Grade Grease
- VIBCO 10 Series Pneumatic Piston Vibrators
- MUELLER INDUSTRIES 1603-AC Chexter Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 71 Sure Check Double Disc Check Valves
- APEX-TOOLS Torq-Set Insert Bit
- SQUARE D Class 612 M/P/R Frame Shunt Trip
- WEG O-Ring Seals
- GRAINGER CPVC Pipe Unions
- MILWAUKEE Cordless Screwdriver Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON LGE363036B22ZGE Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Electronic Lsig Trip, 3-Pole, 630A, 600 Vac
€22,696.70 /unit
