EATON LGE360032GC Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Electronic Lsi Trip, 3-Pole, 600A, 600 Vac, Copper
Get it by Tuesday, Apr 14
€8,082.50 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 600A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete Breaker |
| Frame | LG |
| Height | 5 12/25" |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 415V AC, 35 kAIC at 480V AC |
| Length | 5 12/25" |
| Mounting Hardware | Metric |
| Notes | LG Breaker Is HACR Rated |
| Number Of Poles | 3 |
| Rating | 100% Rated |
| Terminal Material | Copper |
| Terminals | Line And Load |
| Trip Type | Electronic LSI |
| Voltage | 600V AC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 5 12/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.2 |
| Ship height (cm) | 13.92 |
| Ship length (cm) | 13.92 |
| Ship width (cm) | 13.92 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Voltage | Circuit Breaker Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| LGC325032G | 3 | - | LG | - | RFQ
|
| LGC325032W | 3 | - | LG | €21,996.61 | |
| LGC325033G | 3 | - | LG | €9,943.79 | |
| LGC325032B20G | - | - | LG | €11,056.31 | |
| LGC325035B20G | 3 | - | LG | €12,030.52 | |
| LGC325033B20G | 3 | - | LG | - | RFQ
|
| LGC325032ZGG | 3 | - | LG | €10,485.61 |
Explore Products
- BEVEL TOOL 7103010 45-06 ALU Bevel Router Head, 6mm Depth Of Cut, 37 Deg. Bevel Angle, Aluminium
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 63 X 2077
- VERMONT GAGE 141118370 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.1837 Inch Size
- MAIN FILTER INC. MF0834764 0315726 Interchange Spin-On Filter, Glass, 10 Micron Rating, Buna Seal, 10.94 Inch Height
- PASS AND SEYMOUR 26W76 Locking Plug, 20A, 480V, Yellow
- SPARTAN SCIENTIFIC 6200-E60-AAC7B Solenoid Valve 3/8 Inch 120vac Epdm
- EATON TP431SSBPF Square Outlet Box, AC/MC Clamps, Welded, 2-1/8 Inch Depth
- PARKER 14E13BB3FC
Explore More
- KEYSHAFT
- File Cabinet and Cam Locks
- Rotary and Straight Line Laser Levels
- Spherical Rod Ends
- Static Shielding Bags
- Combined Lamp Modules and Contact Blocks
- OIL SAFE Frame Mount Suction Hose Racks
- FERNCO 3001 Proflex Series Couplings
- MUELLER INDUSTRIES 1601-AC Chexter Check Valves
- MULTIFAN Stationary Corrosion Resistant Air Circulator
- GOODYEAR ENGINEERED PRODUCTS 30mm Wide Hawk Pd Synchronous Drive Gearbelt
- DORIAN Knurling Tool Straddle Forming
- MARTIN SPROCKET Quarry Duty MXT35 Bushed Wing Pulleys
- CASH VALVE Nozzles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON LGE360032GC Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Electronic Lsi Trip, 3-Pole, 600A, 600 Vac, Copper
€8,082.50 /unit
