EATON LGE325033G G Electronic Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg, Digitrip 310 Rms | BH4LWX
EATON LGE325033G Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame Type, Electronic Ls Trip, 3-Pole, 250A, 50/60 Hz
Item: BH4LWXModel: LGE325033G
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type LG
Frame LG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 5 12/25"
Interrupt Rating 18 kAIC at 600V AC, 35 kAIC at 480V AC, 65 kAIC at 240V AC
Length 4.09"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 3
Rating 80% Rated