EATON JGS625033G G Mccb: Jg Frame, 250A | BH4GDN
EATON JGS625033G Circuit Breaker, 600 VAC, 250A, 18 kA Interrupt, 4P, Electronic Ls Trip
Item: BH4GDNModel: JGS625033G
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Height 6 1/4"
Interrupt Rating 18 kAIC at 600V AC, 35 kAIC at 480V AC, 40 kAIC at 415V AC, 85 kAIC at 240V AC
Length 9 1/4"
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LS
Voltage 600V AC