EATON JGS4150FAG Molded Case Circuit Breaker, 4-Pole, 150A, 600 Vac, Line/Load, 50/60 Hz
Item: BH4GAZModel: JGS4150FAG
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 150A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.34"
Interrupt Rating 18 kAIC at 600V AC, 85 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 480V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Protection Type 0% Protected Neutral Pole
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 5.34"