EATON JGS3175FAGC Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 175A, 600 Vac, Copper, Line/Load
Item: BH4FYCModel: JGS3175FAGC
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 175A
Frame JG
Height 4.13"
Interrupt Rating 35 kAIC at 480V AC, 85 kAIC at 240V AC, 40 kAIC at 415V AC, 18 kAIC at 600V AC
Length 3.57"
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Rating 100% Rated
Terminal Material Copper
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 4.13"