EATON JGE316032W Molded Case Circuit Breaker, Complete Breaker, 160A At 240V | BH4EXC
EATON JGE316032W Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, 160A, 3-Pole, 600V, 310+ Electronic Lsi
Item: BH4EXCModel: JGE316032W
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 160A
Height 7"
Interrupt Rating 65 kAIC at 240V AC, 25 kAIC at 480V AC, 18 kAIC at 600V AC
Length 3.57"
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Terminals Line And Load
Trip Type 310+ Electronic LSI
Type Complete Breaker
Voltage 600V
Width 4.13"