EATON JGMPS050G Circuit Breaker, 600 VAC, 50A, 25/35 kA Interrupt, 3P
Item: BH4FUEModel: JGMPS050G
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 50A
Frame JG
Height 7"
Interrupt Rating 35 kAIC at 480V AC
Length 3 11/25"
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 600V AC
Width 4.13"