EATON JGMPH100G Motor Protection Circuit Breaker, 480/600 VAC, 100A, 65 kA Interrupt, 3P
Item: BH4FTYModel: JGMPH100G
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Class Motor Protection
Frame JG
Height 7"
Interrupt Rating 65 kAIC at 480V AC
Length 3 11/25"
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 600V AC
Width 4.13"