EATON JGH616033Z1 Molded Case Circuit Breaker, 240/415/480/600 VAC, 160 A, 25/65/70/100 kA Interrupt
Get it by Tuesday, Apr 14
€14,207.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Height | 6 1/4" |
| Length | 9.15" |
| Product Datasheet | eaton-jgx616033z1.pdf |
| Type | Series G |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 6" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.77 |
| Ship height (cm) | 15.88 |
| Ship length (cm) | 23.24 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Circuit Breaker Type | Voltage | Number Of Poles | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| JG3125CT | - | - | - | - | €3,442.92 | RFQ
|
| JG3200S42 | - | - | - | - | - | RFQ
|
| JG3225S45 | - | - | - | - | €4,715.99 | RFQ
|
| JG3250S42 | - | - | - | - | €6,344.60 | RFQ
|
| JG3250WS41 | - | - | - | - | €5,933.07 | RFQ
|
| JGC405033Z1 | - | - | - | Series G | €17,287.72 | |
| JGC405035Z1 | - | - | - | Series G | €18,030.36 |
Explore Products
- SMC VALVES NCME200-1200 Round Body Cylinder, 2.0 Inch Size, Double Acting
- SCS 960X/980X Power Supply, With Wall Transformer
- 3M 6-36-5151 Cloth Tape 6 x 36 Yard 4.5 Mil Light Brown
- EATON A27CNE40A010 Definite Purpose Starter, 110-120 V, 50/60 Hz, 3-Phase, Non-Reversing, 40 A
- DIXON 111565
- BROWNING 175 STYLE QH PLUS SEAL KI
- APPLETON ELECTRIC MLWL702G1GMT High Pressure Sodium Light Fixture, 70W, 3/4 Inch Npt Hub Size, Wall Mount
- BRADY 121080 Permanent Adhesive Label, Vinyl, Adhesive Sign Mounting, 4 x 6 Inch Sign Size, Danger
Explore More
- KEYSHAFT
- Terminal Block Accessories
- Automotive Fuses
- 50 Hz Motors
- Block and Tackle
- Pneumatic Limit Valves
- PLAST-O-MATIC PRA Series Air Loaded Pressure Regulators
- CAIMAN Unlined TIG/MIG Welding Gloves
- CAIMAN Heatrac Insulated Touch Screen Winter Gloves, Camouflage
- RINGERS GLOVES R-266 Insulated Impact Gloves
- ANSELL 37-165 Alphatec Solvex Versatile Heavy Duty Nitrile Gloves
- PARKER Hydraulic Hose, 50 Feet
- SHUR-LINE Double Capped Funnels
- WESTWARD Fusible Links
- MANCOMM Machine Safety Posters
- WILKERSON FRLs M16 Series Compact Coalescing Filters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON JGH616033Z1 Molded Case Circuit Breaker, 240/415/480/600 VAC, 160 A, 25/65/70/100 kA Interrupt
€14,207.17 /unit

