EATON JGH310032G G Electronic Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg, Digitrip 310 Rms | BH4FGW
EATON JGH310032G Molded Case Circuit Breaker, Electronic Lsi Trip, 3-Pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc
Item: BH4FGWModel: JGH310032G
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Interrupt Rating 25 kAIC at 600V AC, 100 kAIC at 240V AC, 65 kAIC at 480V AC
Length 3 11/25"
Mfr. Series Series G
Number Of Poles 3
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LSI
Voltage 600V AC/250V DC
Width 4.13"