EATON JGE325035G G Jg-Frame Circuit Breaker, 250A | BH4EZA
EATON JGE325035G Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 250A, 18 kA Interrupt, 3P, Electronic Lsg Trip
Item: BH4EZAModel: JGE325035G
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 5"
Interrupt Rating 65 kAIC at 240V AC, 18 kAIC at 600V AC, 25 kAIC at 480V AC
Length 9 1/4"
Number Of Poles 3
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LSG
Voltage 600V AC
Width 5"