EATON JGE3250FAGC G Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg, Fixed Thermal | BH4EZP
EATON JGE3250FAGC Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg Type, 3-Pole, 250A, 600 Vac, 50/60 Hz
Item: BH4EZPModel: JGE3250FAGC
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 5"
Interrupt Rating 25 kAIC at 480V AC, 65 kAIC at 240V AC, 18 kAIC at 600V AC
Length 9 1/4"
Number Of Poles 3
Rating 100% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 5"