EATON JGE3125FAGCA2S4 Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg Type, 3-Pole, 125A, 600 Vac, Line/Load
Item: BH4EWCModel: JGE3125FAGCA2S4
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 125A
Auxiliary Switch 2A-2B With Right Pigtail
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4.13"
Interrupt Rating 65 kAIC at 240V AC, 25 kAIC at 480V AC, 18 kAIC at 600V AC
Length 7"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Rating 100% Rated
Shunt Trip 12 V AC Or 50-60 V DC Left
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 4.13"