EATON JGC9100AAG Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg Type, 4-Pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc, Line/Load
Item: BH4ETKModel: JGC9100AAG
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Interrupt Rating 200 kAIC at 240V AC, 100 kAIC at 480V AC, 35 kAIC at 600V AC
Length 3 11/25"
Mfr. Series Series G
Number Of Poles 4
Protection Type 100% Protected Neutral Pole
Terminals Line And Load
Trip Type Adjustable Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC/250V DC
Width 5.34"