EATON JGC4175FAG Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg Type, 4-Pole, 175A, 600VAC, Line/Load, 50/60 Hz
Item: BH4EPUModel: JGC4175FAG
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 175A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 5.34"
Interrupt Rating 100 kAIC at 480V AC, 200 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 600V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Protection Type 0% Protected Neutral Pole
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 5.34"