EATON JGC416033G Molded Case Circuit Breaker, Electronic Ls Trip, 4-Pole, 160A, 600 Vac, 50/60 Hz
Item: BH4EPMModel: JGC416033G
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 160A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.34"
Interrupt Rating 200 kAIC at 240V AC, 100 kAIC at 480V AC, 35 kAIC at 600V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Protection Type 0% Protected Neutral Pole
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LS
Voltage 600V AC
Width 5.34"