EATON JGC325033G G Electronic Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg, Digitrip 310 Rms | BH4EMV
EATON JGC325033G Molded Case Circuit Breaker, Electronic Ls Trip, 3-Pole, 250A, 600 Vac, 50/60 Hz
Item: BH4EMVModel: JGC325033G
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 5"
Interrupt Rating 100 kAIC at 480V AC, 200 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 600V AC
Length 9 1/4"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LS
Voltage 600V AC
Width 5"