EATON JGC410032G G Electronic Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg, Digitrip 310 Rms | BH4ENN
EATON JGC410032G Molded Case Circuit Breaker, Electronic Lsi Trip, 4-Pole, 100A, 600VAC, 250 Vdc, 50/60 Hz
Item: BH4ENNModel: JGC410032G
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type JG
Frame JG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Interrupt Rating 200 kAIC at 240V AC, 100 kAIC at 480V AC, 35 kAIC at 600V AC
Length 3 11/25"
Mfr. Series Series G
Number Of Poles 4
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LSI
Voltage 600V AC/250V DC
Width 5.34"