EATON HMDLDC3800F Molded Case Circuit Breaker, 600VDC, 800 35/42 kA Interrupt, 3P
Item: BH3FVQModel: HMDLDC3800F
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker Frame
Amps Rating 800A
Circuit Breaker Frame Type Frame Only
Circuit Breaker Type Hmdl
Class V DC
Frame MDL
Height 8 1/4"
Interrupt Rating 35 KAIC at 600V DC, 42 KAIC at 125V DC
Length 4.06"
Number Of Poles 3
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Type Frame Only
Voltage Rating 600V DC