EATON HKDDC3400F C Dc/Pvgard Molded Case Circuit Breaker Frame, K-Frame, Hkd, Frame Only | BH3DKN
EATON HKDDC3400F Molded Case Circuit Breaker, 600 VDC, 400A, 3P
Item: BH3DKNModel: HKDDC3400F
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker Frame
Amps Rating 400A
Circuit Breaker Frame Type Frame Only
Circuit Breaker Type Hkd
Class V DC
Frame K
Height 5 1/2"
Interrupt Rating 42 KAIC at 600V AC
Length 4.1"
Number Of Poles 3
Terminals Line And Load
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Type Frame Only
Voltage Rating 600V AC/250V DC