EATON HKDDC3400A13T1001 C Dc/Pvgard Complete Molded Case Circuit Breaker, K-Frame, Hkd | BH3DKK
EATON HKDDC3400A13T1001 Molded Case Circuit Breaker, 400A, 600 Vac, 250 Vdc, Line/Load, 2A-2B Rear W/Right Pigtail
Item: BH3DKKModel: HKDDC3400A13T1001
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 400A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Class V DC
Frame K
Interrupt Rating 42 kAIC at 600V AC
Length 4.1"
Number Of Poles 3
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Undervoltage Release 48-60V DC
Voltage 600V AC/250V DC