EATON HFDDC2225W C-F Frame Circuit Breaker, 225A, Two-Pole, Without Terminals | BH3BXV
EATON HFDDC2225W Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, 225A, 2-Pole, Without Terminals, Cu/Al Wire
Item: BH3BXVModel: HFDDC2225W
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 225A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Class V DC
Frame F
Height 2 3/4"
Interrupt Rating 42 kAIC at 600V AC
Length 3.38"
Number Of Poles 2
Terminals Without Terminals
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 600V AC/250V DC