EATON HFDDC1100L Molded Case Circuit Breaker, Type Hfd, 100A, 600 Vac, 42 Kaic At 600 Vac, Line And Load
Item: BH3BWCModel: HFDDC1100L
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type HFD
Class V DC
Frame F
Height 6"
Interrupt Rating 42 kAIC at 600V AC
Length 3.38"
Number Of Poles 1
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 600V AC
Width 1.38"