EATON GJH4100AAM G Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Gj, Complete Breaker, Adj. Therm | BH9VPN
EATON GJH4100AAM Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Type Gj, 4-Pole, 100A, 600 Vac, Line/Load End Caps
Item: BH9VPNModel: GJH4100AAM
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type GJ
Frame JG
Height 7"
Interrupt Rating 65 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 600V AC, 70 kAIC at 415V AC, 100 kAIC at 240V AC
Length 3 11/25"
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Protection Type 0% Protected Neutral Pole
Terminals Line And Load End Caps
Trip Type Adjustable Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 5.34"