EATON GEB7160AFM G Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, Ge, Adjustable Thermal | BH9TXK
EATON GEB7160AFM Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, Type Ge, 4-Pole, 160A, 480 Vac
Item: BH9TXKModel: GEB7160AFM
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 160A
Frame EG
Height 4"
Interrupt Rating 18 kAIC at 415/480V AC, 25 kAIC at 240V AC
Length 2.99"
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Protection Type 100% Protected Neutral Pole
Terminals Line And Load End Caps
Trip Type Adjustable Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 480V AC
Width 4"