EATON ES3T1R1F3NB Elevator Control Switch, No Pilot Light, 100A, #8-1/0 Al Or Cu, 480 V, 1No/Nc Main Switch
Get it by Thursday, May 21
€12,448.53 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Control Switch |
| Amps | 100A |
| Cord Size | 1/0 AWG to #8 |
| Length | 11.18" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Notes | Class J Fuses Not Included, Standard Overside Enclosure To Mount Control Power Transformer Fire Safety Interface Relay And Control Terminal Blocks, Optional Neutral Lug Size Same As Line And Load. |
| Product Height | 29.62" |
| Product Name | Eaton Elevator Control Switch |
| Product Width | 16.35" |
| Special Features | 120 Vac Coil Fire Safety Interface Relay, Three-Pole Fire Alarm Voltage Monitoring Relay, No Pilot Light, Isolated Full Capacity Neutral Lug |
| Type | Elevator Control Switch |
| Voltage | 480V |
| Wire Material | Aluminium, Copper |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 27 |
| Ship height (cm) | 75.23 |
| Ship length (cm) | 28.4 |
| Ship width (cm) | 41.53 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Voltage | Amps | Cord Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| ES1T1R1RF1NB | 480V | 30A | #8 to # 14 | €11,200.85 | |
| ES1T1R1GF3 | 480V | 30A | #8 to # 14 | €7,910.85 | |
| ES1T1R1GF1B | 480V | 30A | #8 to # 14 | €10,660.61 | |
| ES1T1R2GB | 480V | 30A | #8 to # 14 | €10,554.06 | |
| ES1T1R1F3NB | 480V | 30A | #8 to # 14 | €11,010.61 | |
| ES1T1R2GF1B | 480V | 30A | #8 to # 14 | €10,893.44 | |
| ES1T1R1RF3B | 480V | 30A | #8 to # 14 | €10,660.61 |
Explore Products
- GOULDS WATER TECHNOLOGY 1ST1E4C4 Pump Straight Center Discharge 1 Hp
- TITAN FASTENERS BBJ1D043X1810
- MORSE CUTTING TOOLS 54579 Chucking Reamer, ‎0.385 Inch Dia., 6 Flute, Round Shank, Carbide, 3-1/2 Inch Length
- APPROVED VENDOR 2HZP3 R Od Seal 3/4 Id x 1 1/8 Outer Diameter 3/16 W x 5/16 H
- BALDOR MOTOR IDVSM4103T AC Vs Master Motor, 230/460V, 1800 RPM, 60 Hz, 25 hp, TEFC, 284TC Frame
- GRAINGER BULK-RS-BHS50-148 Buna-N Strip, 1/2 Inch X 10 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 50A
- EATON PMS3033NFTTW Non-Fused Top Feed Mill Switch With Viewing Window, 480 VAC, 3000A, 3P
- GRAINGER 19-143SN Door Stop, Door Mount, Unfinished, 23/32 Inch, 3 Inch Projection, 3 11/16 Inch Length, 110 Deg
Explore More
- KEYSHAFT
- Gas Cylinder Lockouts
- Sprockets
- Steel Folding Gate Doors
- ANSELL 97-003 Activarmr Cut Resistant Gloves
- IRONCLAD Super Duty Abrasion Impact Gloves
- REESE Pintle And Ball Combinations
- ANVIL 1122 Series Couplings, Right/Left, Galvanized
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Amber Media Bottles
- ASHLAND CONVEYOR Roller Bracket
- OSG 803 Carbide Bur
- EATON ESR4 Series Safety Relays
- CUSHMAN Oil Seals
- MERSEN FERRAZ 9F61 Size D Live Parts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON ES3T1R1F3NB Elevator Control Switch, No Pilot Light, 100A, #8-1/0 Al Or Cu, 480 V, 1No/Nc Main Switch
€12,448.53 /unit
